Črevná mikroflóra - čo pre nás znamená a čo pre ňu môžeme znamenať my?

  • Téma: Medicína, Lekárske vedy, Zdravie
  • Miesto konania: V - klub
  • Prezentuje: Geneton s. r. o.
  • Prednášajúci: RNDr. Ján Radvánszky, PhD.,
  • Dátum a čas začiatku: 29. 09. 2017 18:00

Informácie

Obsah prednášky:
Pre väčšinu z nás nie je žiadnou novinkou, že v našich črevách existuje veľmi komplexná mikroflóra tvoriaca náš črevný mikrobióm. Pravdepodobne nikoho neprekvapí ani to, že jej vplyv na náš zdravotný stav je obrovský. Vedeli ste však, že niekomu na to, aby nebol chorý, doslova chýbajú črevné parazity? Alebo, že náš črevný mikrobióm dokáže ovplyvniť náš mozog a našu náladu, a že táto komunikácia funguje aj opačným smerom? Možno netušíte ani to, že existujú moderné technológie, ktoré majú potenciál vstúpiť do tejto komunikácie a modifikovať ju rôznymi spôsobmi. Dnes máme nevídané možnosti komplexne charakterizovať zloženie tohto nášho črevného mikrobiómu. Navyše existujú snahy o hodnotenie a monitorovanie zdravotného stavu ľudí na základe charakterizácie napríklad ich črevného mikrobiómu. Viete si predstaviť, že v budúcnosti možno i vaša toaleta zohrá významnú úlohu v tomto celom procese? Na tieto a podobné otázky sa budeme snažiť nájsť odpovede v rámci našej prednášky, na ktorú vás srdečne pozývame!

Profil prednášajúceho:
RNDr. Ján Radvánszky, PhD. - vedecký pracovník/molekulárny genetik, študoval na Katedre molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, kde získal akademické tituly všetkých troch úrovní (Bc., Mgr., RNDr., PhD.). Venuje sa aj pedagogike, pričom na PriF UK prednáša tematiku farmakogenetiky a farmakogenomiky a viedol/vedie viacero bakalárskych a diplomových prác. Vo výskumnom smerovaní sa venuje diagnostickým možnostiam závažných monogénových ochorení a ich molekulárno-genetickej charakterizácii v populácii SR. Hlavným fokusom jeho práce sa stalo masívne paralelné sekvenovanie a z neho vyplývajúce možnosti genomickej medicíny. Výsledkom jeho výskumnej činnosti (k septembru 2016) je spoluautorstvo jednej monografie, autorstvo/spoluautorstvo 16 vedeckých publikácií evidovaných v Current Contents, 6 vedeckých publikácií v domácich alebo zahraničných periodikách mimo Current Contents a mnoho desiatok abstraktov z rôznych vedeckých konferencií. Podľa databázy SCOPUS jeho publikácie získali doteraz 123 citácií a jeho Hirschov index je aktuálne 6. Je členom Európskej spoločnosti pre humánnu genetiku (European Society of Human Genetics), Slovenskej spoločnosti lekárskej genetiky (SSLG) a pracovnej skupiny SSLG na vypracovanie dokumentov ohľadom špecifických aspektov implementácie genomických prístupov do klinickej praxe v SR. Bola mu tiež dvakrát pridelená cena SSLG za najlepšiu publikáciu v danom roku (2013 a 2014), cena Literárneho fondu za vedeckú a odbornú literatúru za rok 2014 v kategórii biologické a lekárske vedy a 3. miesto v Súťaži mladých vedeckých pracovníkov SAV v roku 2012. Je členom redakčnej rady časopisu NewsLab.

Prednáška je určená: študenti SŠ, dospelé laické publikum



Newsletter

Zaregistrovať

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2016 - 2017, Grantová zmluva, č. 723000

Novinky

všetky novinky

Darujte 2% pre FESTIVAL VEDY

Aj v roku 2018 môžete prispieť 2% na podporu a popularizáciu slovenskej vedy v spoločnosti. Ako sme využili 2% v minulosti? V roku 2017 Vaše 2% pomohli zorganizovať podujatie...