CERN ALICE VIRTUAL TOUR

  • Téma: Fyzika
  • Miesto konania: V - klub
  • Prezentuje: Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského a CERN
  • Prednášajúci: Mgr. Michal Mereš, PhD. a Despina Hatzifotiadou, Giacinto De Cataldo,
  • Dátum a čas začiatku: 29. 09. 2017 18:45

Informácie

Virtuálna prehliadka experimentu ALICE, ktorý sa venuje štúdiu quark-gluon plazmy, skupenstvu, ktoré existovalo tesne po Veľkom tresku.
Úvodné a sprievodné slovo počas live pripojenia s CERN - Mgr. Michal Mereš, PhD.

Obsah prednášky:
ALICE (A Large Ion Collider Experiment ) je detektor zameraný na analýzu údajov získaných zo zrážok iónov olova. Študuje vlastnosti kvarkovo-gluónovej plazmy, teda stavu hmoty, kedy za extrémne vysokej teploty a hustoty nie sú kvarky a gluóny uväznené vnútri hadrónov. Hmota v takomto stave pravdepodobne existovala krátko po Veľkom tresku, ešte predtým, než sa vytvorili častice ako sú protóny a neutróny.
Počas virtuálnej prehliadky prevedú účastníkov po riadiacom centre experimentu dvaja experti, ktorí trvalo pracujú priamo na experimente. Taktiež bude možné prostredníctvom konferenčného hovoru položiť expertom otázky týkajúce sa priamo experimentu, alebo fyziky elementárnych častíc.

Viac informácií o ALICE nájdete aj na tomto videu (v anglickom jazyku):

Profil prednášajúcich:

Mgr. Michal Mereš, PhD.- pôsobí ako vedecký pracovník na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky, Univerzity Komenského v Bratislave. Popritom pracuje na vylepšení TPC komory na ALICE (CERN) experimente a na budovaní nového detektorového laboratória pre výskum rýchlych plynových zmesí a GEM detektorov. Pracuje tiež na smenách v riadiacom centre experimentu ALICE a ako administrátor, operacný manažér a bezpecnostný správca lokálneho WLCG klastra.

Despina Hatzifotiadou

Giacinto De Cataldo, CERN


Viac informácií: ALICE INFO CERN

Pozrite sa ako vyzerala virtuálna prednáška v roku 2016:

Newsletter

Zaregistrovať

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2016 - 2017, Grantová zmluva, č. 723000

Novinky

všetky novinky

Darujte 2% pre FESTIVAL VEDY

Aj v roku 2018 môžete prispieť 2% na podporu a popularizáciu slovenskej vedy v spoločnosti. Ako sme využili 2% v minulosti? V roku 2017 Vaše 2% pomohli zorganizovať podujatie...